Koncept Bobath ili neuroevolutivna ili neurorazvojna terapija je interdisciplinarni pristup riješavanju problema tjekom kontinuiranog procesa sa pogledom na budućnost u smislu procjene, tretmana i rada sa osobama ograničenih sposobnosti za potpuno sudjelovanje u svakodnevnim životnim aktivnostima obzirom na motoričke (uključujući tonus i obrasce pokreta), senzorne, perceptivne, kognitivne i komunikacijske poremećaje koji su rezultat oštećenja središnjeg živčanog sustava.” (European Bobath Tutors Association – EBTA, 2004)
Bobath terapija za djecu (neurorazvojni tretman, NRT) pruža široku bazu za terapijski pristup djeci sa neurosenzomotoričkim poteškoćama i drugim srodnim patologijama.
Imala sam čast učiti od velikih profesionalaca s dugogodišnjim iskustvom, kao npr. Marisa Frontera, Bobath EBTA Tutor Senior, gospođa koja je direktno radila s parom Bobath, Aurora Crespo Paz, Soraya Pacheco da Costa i dr.
Cilj terapijske intervencije prema Bobath konceptu je optimizirati funkcionalne aktivnosti, poboljšati posturalnu kontrolu i selektivne pokrete kako bi se potaknulo aktivno sudjelovanje djeteta u njegovoj okolini.
Principi intervencije po Bobath konceptu moraju biti zasnovani na znanstvenim dokazima, uzimajući u obzir poznavanje i razumijevanje ljudskog pokreta i razvoja tipične senzomotorike u djetinjstvu i mladosti, a prilagođava se potrebama svake osobe/djeteta.
Svaka intervencija po Bobathu provodi se kroz igru. Igra je motivirajuće sredstvo koje potiče dijete na provođenje određene aktivnosti. Temeljna je aktivnost djetinjstva za psihomotorički i intelektualni razvoj.
Bobath terapija daje individualan pristup svakom djetetu. Cilj terapeuta je što bolje upoznati se s roditeljima i djetetom, uzeti kliničku i obiteljsku anamnezu te uraditi što bolju procjenu kako bi kroz određene strategije mogli doći do značajnog cilja za dijete i roditelje.
Bobath terapeut obavezno surađuje s neuropedijatrom, pedijatrom, defektologom, logopedom i drugim stručnjacima.
Baby handling predstavlja skup tehnika i savjeta koji pomažu roditeljima da od prvih dana pravilno postupaju sa svojim bebama, potičući njihov pravilan motorički razvoj. Riječ je o pristupu koji obuhvaća način podizanja, nošenja, hranjenja, previjanja i igranja s bebom, kako bi se osigurao zdrav razvoj djeteta i smanjio rizik od loših posturalnih obrazaca. Namijenjen je svoj djeci a osobito onoj neurorizičnoj.
Pravilnim rukovanjem bebom pomaže se u razvijanju mišićne snage, stabilnosti, ravnoteže i koordinacije. Također, baby handling smanjuje rizik od nepravilnog opterećenja mišićno-koštanog sustava, što može dovesti do problema u motoričkom razvoju poput asimetričnog držanja ili kašnjenja u motoričkom razvoju.
″Cilj Međunarodne asocijacije za masažu beba jeste da promovira blagotvorni dodir i komunikaciju kroz treninge, edukaciju i istraživanja kako bi roditelji, staratelji i djeca u cijelom svijetu bili voljeni, cijenjeni i poštovani.″
Dodir, kao najmoćnije sredstvo komunikacije novorođenčadi s roditeljima, osnovna je karakteristika IAIM programa.
Provođenjem ovog programa bebe bolje spavaju, manje plaču, lakše se reguliraju, smanjuju nivo stresa. Bolja probava, jači imunitet, brži metabolizam i niz drugih benefita po zdravlje bebe.
Velika korist ovog programa primjećena je i kod roditelja kroz umanjivanje pojave postporođajne depresije, uspješnije dojenje, bolju povezanost i razumijevanje bebe i njenih potreba.
Edukacija roditelja se vrši kroz 5 treninga, individualnih ili grupnih, svaki u trajanju od 60 do 90 minuta, jednom tjedno.